Zabytki w mieście Pafos

Chcę dzisiaj opisać piękne państwo jakim jest Cypr. Dokładniej chce opisać miasto Pafos, które jest wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Historia Pafos to tysiące lat wspaniałej przeszłości, który wiąże się głównie z kultem bogini Afrodyty, która jak legenda głosi wyłoniła się nie opodal z morskiej piany. Legenda tego miejsca po dziś dzień przyciąga turystów. Natomiast w miejscowości Kouklia czy grotę w pobliżu Polis, gdzie według legendy Afrodyta zażywała kąpieli.

Na dzień dzisiejszy Pafos wciąż jest znane i rozwija się w kierunku portów. Należy pamiętać, że za czasów rzymskich i hellenistycznych było stolicą Cypru. Pafos posiada na prawdę czarujące port, który jest otoczony kafejkami i tawernami oraz usytuowany tam średniowiecznym fortem, stanowi kombinację kosmopolitycznego kurortu i miejsca przesiąkniętego historią. Gdzie się nie obejrzymy możemy spotkać pozostałości archeologiczne, jeszcze z czasów greckich, rzymskich czy bizantyjskich. Z tego też powodu towarzystwo UNESCO wpisało całe miasto na listę Światowego Dziedzictwa Kultury. W Pafos znajdziemy również unikalny pięciokopułowy kościół z IX wieku w miejscowości Geroskipou oraz ruiny bazyliki wczesnochrześcijańskiej Agios Georgios w wiosce Pegeja, a także wiele innych przepięknych zabytków. Jeżeli jesteś osobą, która lubi spokój i ciszę zachęcające są okolice Polis.

Główną atrakcja tutaj to Półwysep Akamas, gdzie cała jego powierzchnia jest objęta jako rezerwat przyrody. Naturalna dzika przyroda, piaszczyste plaże oraz urozmaicona linia brzegowa. Tutaj można odkryć malownicze wioski i pokonać doskonale przygotowane szlaki turystyczne lub podziwiać z pokładu statku wycieczkowego wybrzeże Akamas i oczywiście krystalicznie czystą, błękitną toń morską. Jeżeli będziemy mieć trochę szczęścia na plaży będziemy mogli znaleźć lęgowisko żółwi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>