Turecka część Cypru – Cypr północny

Cypr to dość obszerny teren. Dlatego też dzisiaj chcę się zająć opisaniem części północnej wyspy. Obszar ten okupują się Turcy cypryjscy, którzy jesienią 1983 r. proklamowali Turecką Republikę Cypru Północnego. Obszar ten zajmuje ponad 40% terytorium wyspy, natomiast mieszkający tu Turcy stanowią zaledwie 17 % całej populacji Cypru. Korzystną informacją jest to, że mniejsze zaludnienie oraz ograniczony ruch sprawiają, że to miejsce jest bardzo spokojne i ciche.

Także jeżeli  lubicie Państwo ciche i spokojne plaże to miejsce idealne dla Was. Stanowiska archeologiczne w Soloi i Wuni mogą z powodzeniem konkurować z zabytkami w południowej części Cypru, a ruiny Salamis należą do jednych z najwspanialszych na wyspie. Starożytne miasta co roku odwiedzają rzesze turystów z całego świata. Po mimo tego, że obowiązują tu surowe przepisy dotyczące ochrony zabytków, zwiedzający mogą się przejść po starożytnej ulicy sprzed 2000 lat. Ruiny wprawdzie nieco pozarastały trawą i krzewami, ale i tak pomijając to w całości zachowały dawny urok. Kolejnym pięknym miejscem na Cyprze są malownicze wzgórza Karpason kryją wiele fascynujących miejsc.

Ten piękny wapienny masyw skalny o szerokości o 3 km, który rozciąga się od Lapty do Kantary wzdłuż północnego litoralu, osiąga wysokości ponad 1000 m n.p.m. Piękne połączenie oddaje północny stok, który jest porośnięty cyprysami i sosnami. Na północnym wybrzeżu nie ma wielu plaż, a nawet te nieliczne trudno znaleźć. Na zachodzie zachowała się piękna plaża w Morfu. Cisza spokój, piękne widoki. Wspaniała przeszłość historyczna. To właśnie i wiele innych rzeczy można zobaczyć w tej części Cypru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>