Nikozja

Wylatując na wakacje do Cypru nie sposób jest ominąć centrum tego pięknego kraju. Stolicą Cypru jest Nikozja. Nazwa w języku greckim to Lefkosia, natomiast po turecku Lefkosa, a jeżeli chodzi o czasy starożytności Ledra. Nikozja to stolica i zarówno największe miasto. W 1974 r. Cypr został podzielony na część grecką (południową) oraz turecką (północą). Początek dziejów Nikozji datowany jest na VII wiek p.n.e. Świadczy to o tym wzmianka o mieście umieszczona na bazaltowej kolumnie znalezionej w Kition w 1845 r.

Południowa część starego miasta Nikozji tętni dzisiaj życiem zarówno kulturalnym, jak i rozrywkowy, szczególnie w pobliżu Bramy Famagustiańskiej. Stare miasto jest otoczone murami miejskimi w kształcie gwiazdy. Do tego mamy tam 11 baszt na rogach. Jeżeli chodzi o północną część Nikozji na pewno warto odwiedzić stary karawanseraj Büyük Han. W czasach podróżowania na wielbłądach i mułach było to miejsce postoju i odpoczynki dla zmęczonych podróżą kupców. Dzisiaj dawny karawanseraj mieści restauracje, kawiarnie i galerie.

Wycieczkę do Nikozji zarezerwujesz w serwisie empiktravel.pl

Warto zobaczyć to miejsce ponieważ naprawdę robi wrażenie. Z kolei słynna biblioteka sułtana Mahmuta posiada bogaty zbiór islamskim manuskryptów. Można w niej podziwiać kunsztowne ornamenty i drogocenne skórzane oprawy ksiąg. Jeśli ktoś chce przekonać się na własne oczy, jak wygląda ostatnie na świecie podzielone miasto, powinien koniecznie odwiedzić obserwatorium w Nikozji. Ja osobiście byłem tam tylko przez chwilę jednak ta chwila wystarczyła abym zakochał się w tym miejscu. Ma swój klimat i urok. Budowle są niesamowite. Jeżeli chcesz spędzić świetny czas to musisz jechać właśnie do Nikozji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>