Famagusta – Turystyczne atrakcje Cypru Północnego

Cypr kto by pomyślał, że byłem tam już parę ładnych lat temu. Jak tylko pomyślę sobie o tym miejscu. Czuję jak by to było wczoraj. Te wszystkie wspomnienia wracają w jednej chwili. Ja osobiście miałem przyjemność pobytu w portowym mieście Famagusta należy do turystycznych atrakcji Cypru Północnego. W tym mieście zobaczyłem piękne i historyczne budowle, dziewicza przyroda no i piękne złote piaszczyste plaże, które należą do najpiękniejszych w Europie. Liczne luksusowe hotele zapraszają i gwarantują świetne warunki.

Dzięki czemu możemy tam spotkać ludzi z całego świata nie tylko z Europy. Fantastyczną budowlą która zachowała się z XVI w. jest pierścień murów o długości 3.5 km, ciągnie wokół starego miasta Famagusty. Został stworzony przez weneckich władców dla obrony przed Turkami. Mury miejskie osiągnęły aż 18 m wysokości, wzmocnione są tuzinem bastionów. Jeżeli się dobrze przyjrzymy widać jeszcze na płaskorzeźby weneckich lwów. Fosy natomiast kiedyś mogły zostać napełnione wodą morską. Jednak nawet tak gigantyczne nakłady na obronę uchroniły przed zdobyciem go przez Osmanów w 1571 r.

Famagusta to bardzo specyficzne i za razem piękne miasto, gdzie spotykają się i mieszają ze sobą motywy chrześcijańskiej przeszłości i muzułmańskiej teraźniejszości. Symbolem tego procesu jest katedra św. Mikołaja, który jest klejnotem gotyckiej architektury stoi w centrum miasta i od wieków prawie się nie zmienia. Fakt wypędzenia chrześcijan z Jerozolimy, Famagusta była najbliższym miastem w drodze do Ziemi Świętej, natomiast władcy Cypru koronowali się w tej katedrze, poczynając od 1928 roku, także na nominalnych królów Jerozolimy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>